Přihlásit se

Jump4.cz

Jumpstyle community

Jumpstyle je žánr elektronické hudby a moderní tanec oblíbený hlavně mezi mladými lidmi soustředěný převážně v Evropě, konkrétně v Holandsku, Belgii, Německu, Polsku, Irsku, severní Francii a v neposlední řadě také v České republice. Jumpstylová hudba a tanec vznikly v 90. letech v Belgii pod názvem Jump, název Jumpstyle získaly v roce 2003 v Nizozemsku.

Vznik hudby je připisován datu 27. dubna 1996 v Belgii. Jumpstyle je příbuzný Trance se vztahem k Dance a Hardstyle, ale má také blízký vztah k Nustyle Gabber. Vyznačuje se agresivnějšími pravidelnými basy. Melodie je přesně zakomponovaná do rytmu. Základní tempo se pohybuje okolo 135 - 140 BPM.

Tanec vznikl okolo roku 1997 v Belgii. Ze zemí Beneluxu se postupně, také pomocí vyhledávacích serverů a serveru YouTube začal šířit do celé Evropy, nicméně tanečníky můžeme najít i v Jižní a Severní Americe, nebo v Asii. V Evropě je Jumpstyle nejrozsáhlejší v Polsku, Rusku a Německu, nicméně známější tanečníky mají i země jako Dánsko nebo Maďarsko. Jumpstyle se samozřejmě udržel i v Belgii a Holandsku, i když zde se tento tanec vyskytuje zřídka. Tanec se tancuje na hudbu Jumpstyle, Hardstyle, někteří zkoušejí i Happy Hardcore. Základní rychlost pro tento tanec se pohybuje mezi 140 - 150 BPM. Lidé, kteří provozují tento tanec, se přezdívají „Jumpeři“. Tanec je také nazýván Jumpen (anglické slovo Jump + německá a holandská přípona -en), což znamená „skákání“ nebo „skákat“. V tanci by se měl dodržovat rytmus, v opačném případě tanec ve většině případů ztrácí smysl.

Jumpstyle se dělí na několik „podstylů“:
  • OldSchool – Tímto stylem začíná skoro každý, kdo se k tanci Jumpstyle dostane. Je to nejjednodušší styl, který zvládne opravdu každý. OldSchool má 5 základních kroků (basis).
  • HardJump – O něco náročnější styl než OldSchool, přesto patří k těm lehčím. HardJump základ (stamp) se používá i v jiných jumpstylových stylech, však triky jsou o něco náročnější.
  • SideJump – Styl, který vychází ze stylu HardJump. Používá stejný základ, často se zde používá trik „Wheel“. Velmi oblíbený styl v Rusku.
  • FreeStyle – Kombinace velkého množství triků, vytlačuje použití hardjumpového základu. Styl podobný OwnStyle, velmi oblíbený v Německu a také v Rusku.
  • OwnStyle – Styl, který vznikl v letech 2007-2008 v Polsku víceméně spojením stylů SideJumpu a TekStyle. Tento styl je možná nejtěžší z celého tance. Předpokladem jsou spiny, větší rychlost tancování a kombinace triků za sebou. HardJump stamp zde příliš neuvidíte.
  • StarStyle – Styl, který byl oblíbený v Holandsku, obzvlášť v roce 2007. Tento styl nemá žádný předepsaný základ, tancuje se čelně, proto byl složitější než HardJump, který se tancuje z boku. Holandsko bohužel skoro přestalo skákat a tak je dnes StarStyle tzv. „mrtvým stylem“.
  • TekStyle (Complex style) – Styl, který se vyvinul ze StarStyle. Opět nemá žádné základní kroky, vše je založeno na tricích, synchronizaci, technice a dovednosti nohou. Hodně se pracuje také s rukama. V tomto stylu se může v podstatě dělat cokoliv, je velmi složitý.

Ještě se podíváme, jak se vede tanci Jumpstyle v jednotlivých částech Evropy. Začneme Německem. V Německu se pořádají oficiální poháry a mistrovství, Jumpstyle oficiálně vede i taneční organizace, bývají i školní poháry v Jumpstyle. V Německu letí poslední dobou hlavně Freestyle HardJump a TekStyle. Nejznámějšími v Německu jsou Jumpcrew Bremen, ParaJump, JumpGeil, nebo třeba Jumpcrew Baden-Würtemberg.

V Polsku je situace úplně jiná. Polsko, jak už víme, vymyslelo OwnStyle. Tento styl se zde jede pořád, stále se udržuje, existuje samozřejmě řada polských Jumpstyle lig. Z největších jmen asi DannieL, Grozsek, Dzemik, Effect, Hyper-X, Browar, Kajtek, DudQ nebo Gigi, ze slečen třeba Oktawia nebo JumperOlka.

V Rusku je zase nejoblíbenějším stylem SideJump, dost lidí jede také Freestyle HardJump a někteří ze SideJumperů se pokoušejí také o polský OwnStyle. Z nejznámějších jmen určitě všichni znají „českého idola“ Samuraie (který už neskáče), já osobně preferuji Jagra, S1deje nebo třeba J*Badsze. Nejlepší slečnou v Rusku byla určitě Fru, která ale skákala většinou po boku Samuraie.

Ve Francii a Belgii vládne TekStyle, z nejznámějších jmen třeba LilDim nebo KevinComplex. V Maďarsku, Dánsku, případně Holandsku vládne SideJump nebo OwnStyle. V Maďarsku je nejznámější asi Leslee, v Dánsku zcela určitě JumpingMathii. Některé slušné Jumpstylisty můžeme potkat i v Americe, osobně se mi nejvíc líbí Doublehelix.

Výlet po Evropě zakončíme v České republice. V poslední době se totiž začíná mluvit také o českých Jumperech. Uveďme například dvojici RediVic a Fiifan, která za naši zem bojovala na světovém poháru na Ukrajině. Dále je také nutné uvést z vícero projektů čím dál více sledovaný projekt The Republic Of Jumpstyle, který má na starosti Sedrick. Dále také již delší dobu ukončený projekt jedné z největších mezinárodních jumpstylových lig, ligy CJIL, na které spolupracovali také FreakHeadz. Reálně aktivních týmů u nás moc není. Uveďme však ty nejznámější u nás jako Czech Hardcore Jumpers - tým podporovaný skupinou Scooter, dále ShockMemberz, The Supernatural Team a nebo také Fresh Gold Jumpers. Celý tanec Jumpstyle v Česku je pod hlavičkou oficiálního serveru Jump4.cz, který má na starosti s pomocí dalších Nerdy.

23 srp 2012 18:46
J4CSlowly
TOPlist
cron